Plastyka brzucha
Plastyka powłok brzucha (abdominoplastyka) pozwala skutecznie skorygować powłoki jamy brzusznej, które wykazują cechy wiotkości skóry, mięśni i powięzi, pokryte są rozstępami i bliznami pooperacyjnymi - poprzez operacyjne usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego i wzmocnieniu mięśni przedniej ściany brzucha. W efekcie operacji osiąga się znaczną poprawę kształtu brzucha oraz napięcie zwiotczałej skóry.
Zabieg ten polega na wykonaniu jednego z kilku rodzajów nacięć (zależnie od decyzji chirurga) powyżej spojenia łonowego tak, aby blizna była najbardziej ukryta, a następnie odpreparowaniu fałdu skórno-tłuszczowego od powięzi brzusznej wysoko, aż do łuków żebrowych, co umożliwia maksymalne zsunięcie skóry ku dołowi i po odpowiednim naciągnięciu usunięcie zbędnego nadmiaru wraz z ewentualnymi rozstępami i bliznami po innych operacjach. Wcześniej wykonuje się nacięcie wokół pępka tak, żeby pozostał na swoim miejscu, a na koniec zabiegu wszywa się go w nowe miejsce, ale na tej samej wysokości co poprzednio.
Znieczulenie
W zależności od zakresu zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym ( miniabdominoplastyka ).
Po zabiegu
Po operacji zakłada się dreny na kilka dni, by można było kontrolować ilość treści surowiczo-krwistej oraz odpowiedni uciskowy opatrunek około miesiąca, żeby odpreparowana skóra mogła połączyć się z podłożem. Zdjęcie szwów po około 14 dniach.